KULAK ARKASI –KULAK İÇİ İŞİTME CİHAZLARI HAKKINDA

kulak arkası ve kulak içi iştme cihazı
kulak arkası ve kulak içi iştme cihazı
kulak arkası ve kulak içi iştme cihazı

KULAK ARKASI –KULAK İÇİ İŞİTME CİHAZI

İşitme cihazları kulak arkası ve kulak içi olmak üzere iki gruba ayrılır. Kulak arkası işitme cihazları kulağın arkasına gelen bir kabin ve kulağın içine giren kalıp kısmından oluşmaktadır. Kulağın arkasındaki kısım sesin toplanıp işlenip yükseltilmesini sağlarken, yükseltilen ses ise kulak kalıbı yardımı ile kulağa iletilir. Kulak arkası işitme cihazları çift mikrofondan oluşmaktadır bu yüzden hafif dereceden ileri dereceye kadar olan işitme kaybında kullanılması uygundur. Kulak içi işitme cihazları kulağın arka kısmında herhangi bir parçası olmayıp tüm cihaz kulağın içindedir. Sesin toplanmasını kulak kepçesi yapıp kulağın içine iletilir ve işitme cihazı sesi yükseltip kulağa iletir.Tek mikrofonlu oldukları için hafif dereceden –orta derece işitme kaybına kadar kullanılması uygundur.

İŞİTME CİHAZININ KULLANMA SÜRESİ

İşitme cihazı kullanan hastaların işitme cihazına adaptasyonunun daha hızlı olabilmesi ve anlama ayırt etmenin daha istenilen düzeye getirilmesi için günlük 9-11 saat cihazın aktif bir şekilde kullanılması önerilmektedir. Hastalara genellikle sabah kalktıklarında takıp akşam yatarken çıkarılması gerektiğini odyolog/odyometristin söylemesi durumunda istenilen saati yakalamak mümkündür.

İŞİTME CİHAZINA ALIŞMA SÜRESİ

İşitme cihazını kullanmaya yeni başlayan hastaların cihaza adapte olmaları çok önemlidir. Beynin cihaza , sesleri normal düzeyde duymaya alışma süresi 21 gündür. Bu 21 günlük süreçte hastanın cihazını düzenli kullanması çok önemlidir. Düzenli kullanım ne demektir? Sabah kalktığımızda takıp akşam yatarken çıkarmak ve günlük faliyetlerde cihazın işitme kayıplı hastanın işitme ile alakalı adaptasyonunu artırmaktır. Bu 21 günlük süre içerisinde uyulması cihaz kullanım kurallarına uyan hasta sesleri duymaya ve cihazın varlığına adapte olmaktadır.

Bir cevap yazın