İŞİTME CİHAZLARININ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?       

işitme cihazı bakımı

İşitme cihazının daha iyi performans vermesi ve daha sağlıklı bir kullanım sağlaması için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Aslına bakarsak daha iyi duymanın bir basamağı da cihazı düzenli olarak bakımını yaparak temizlemekten geçer. Çünkü kulağımız yapı itibariyle buşon (kir) üretir ve günlük olarak cihaz kullanıyorsanız bu buşon (kir) üretimi artabilir. Normalde kulak biriktirdiği kiri dış kulak yoluna atar ancak çoğu işitme cihazı kulak kirinin kulak dışına atılmasını engeller. Bu durum, hem sizin için hem de sağlıklı bir duyum için problem yaratabilir. Ayrıca, kulakta buşon birikmesi işitme cihazlarınızda ötmeye de sebep olabilir. Çünkü kulak kirinin gidebileceği başka bir yer yoktur ve işitme cihazınıza dolar, bu da zaman içinde işitme cihazınıza zarar verebilir. Bu gibi durumları engellemek için işitme cihazınızın yeterli şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Bununla birlikte kulaklarınızı da düzenli şekilde temizlemenizde bu sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

 

Bakım rutinleri kulak arkası ve kulak içi cihazlarda değişkenlik göstermektedir. işitme cihazı alırken işitme uzmanları tarafından size bir temizleme kiti verilecektir. Bu kitle beraber hangi cihaz nasıl temizlenmelidir?

Kulak Arkası Kalıplı Bir İşitme Cihaz Kullanıyorsanız;

Her akşam işitme cihazı çıkardıktan sonra kalıbın ucunu, hortumunu ve ventilasyon kanalını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir tıkanma söz konusuysa ya ses hiç gelmez ya da gelen seste bir azalma olduğunu fark edersiniz. Öncelikle kalıp ucunu temizleme mendiliyle silerek kanalın açılmasını sağlamalısınız. Daha sonra size verilen kitin içindeki misina yardımı ile ventilasyon kanalını temizlemelisiniz. Hortumunu mutlaka kontrol etmelisiniz çünkü hortum özellikle yaz aylarında ter ve nemden dolayı sertleşir ve daha kırılgan bir hale gelir. Eğer hortumu sertse hortum seti alarak kendiniz değiştirebilir veya işitme uzmanınızdan yardım alabilirsiniz. İşitme cihazınızın kulak kalıbı sert değilse kalıbı cihazdan ayırıp puar ( hava ile temizleme aparatı) yardımıyla temizleyebilirsiniz.  Kir cihazınızın boynuzuna kadar gelip oradaki filtreyi de tıkayabilir böyle durumlarda işitme sağlığı uzmanınıza başvurmanızda fayda olacaktır.  Bunların dışında işitme cihazının kalıbını yıprandığı zaman yeni ölçü vererek kulak kalıbınızı yılda bir kez değiştirmelisiniz.

Kulak Arkası Receiverlı Bir Cihaz Kullanıyorsanız;

Temizleme kitinde yer alan fırça ile rutin olarak her akşam kalıbın ucundaki filtreye zarar vermeden fırçalamalısınız. Ancak fırçalarken filtreyi delmemeye dikkat etmelisiniz aksi takdirde kirler receiverda birikir ve cihazınıza zarar verebilir. Eğer filtreyi temizlediğiniz halde hala ses az geliyorsa filtreyi değiştirmelisiniz. Bunun için filtre seti alabilir ya da uzmanınızdan yardım isteyebilirsiniz. Yine işitme cihazınınızın ucundaki kalıbı temizleme mendiliyle silebilirsiniz. Eğer kalıp yerine dome kullanıyorsanız domu çıkararak altındaki filtreyi de fırçalayabilirsiniz.

 

Kulak içi bir cihaz kullanıyorsanız;

Kulak içi işitme cihazları direkt kulağımızla temas ettiği ve gün içinde sürekli kulağımızda kaldığı için bakım konusunda biraz daha hassastır. Yine fırça yardımıyla her akşam cihazın filtre kısmını fırçalamanız gerekir. Ventilasyon kanalından misiniya geçirerek ventilasyon kanalını temizlemelisiniz. Eğer ventilasyon kanalı tıkanırsa kulağınızda bir basınç hissedebilirsiniz. Filtreyi temizlediğiniz halde sesde bir değişim yoksa filtreyi değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Bunun için filtre seti alıp kendiniz değiştirebilir ya da işitme uzmanınızdan yardım alabilirsiniz.

 

Bunlar dışında profesyonel bir temizleme istiyorsanız 6 ayda bir cihazınızı genel bakıma bırakabilirsiniz. Daha detaylı bir bakım yapılır ve işitme cihazınızın içindeki parçalar temizlenir. Bu hem cihazınızın kullanım ömrünü uzamasına hem de duyma kalitenizin artmasına katkı sağlayacaktır. Cihazınızın ömrünü uzatmak için yapacağınız bir diğer yöntem ise nem alıcı kutular veya tabletlerdir. Akşam cihazınızı çıkartıp bu kutunun içine koymanız yeterli olacaktır. Nem alıcı kutular gün içerisinde cihazda bulunan bütün nemi kurutur ve cihazınızın zarar görmesini engeller.

 

 

puar
Cihazınızın hortumunda biriken nem ve kiri hava yolu ile tahliye etmek için kullanılır.

 

 

Bir cevap yazın