Çocuğunuzun işitme kaybı var mı?

Çocuğunuzun işitme kaybı var mı?

Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda, çocuğunuzda işitme kaybı görülmesi riski artar. Bu nedenle, çocuğunuzu doğduğu ilk günden itibaren dikkatlice gözlemlemeli ve işitme kaybından şüphelendiğiniz anda yetkili bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın ki işitme kaybı olan bir çocuk, konuşmayı öğrenemez ve çevresiyle iletişimi büyük oranda sekteye uğrar.

 

 

Risk taşıyan faktörleri kısaca özetlemek gerekirse;

  • Annenin gebelik sırasında kızıl, soğuk algınlığı veya viral bir enfeksiyon geçirmesi.
  • Annenin gebelik sırasında alkollü içkiler tüketmesi.
  • Ailede bir ya da birden fazla kişide, erken dönemlerde kalıcı işitme kaybı görülmesi.
  • Bebeğin 1500 gramın altında doğması. Bebeğin yüzünde normal olmayan görünüm.
  • Bebekte doğuştan sarılık olması ya da bebeğe kan değişimi uygulanması.
  • Bebeğin 5 günden fazla yoğun bakım ünitesinde kalması.
  • Bebeğin menenjit geçirmesi.
  • Bebekte nörolojik bozukluklar görülmesi.
  • Bebeğin 9 günlükten 2 yaşına kadar ağır bir kafatası kırığı geçirmesi.
  • Bebeğin kulağından sıvı gelmesine sebep olan, 3 aydan fazla süren ve tekrar eden kulak enfeksiyonu geçirmesi.

Çocuğunuzun çevreye karşı verdiği tepkilerden de işitme kaybı riski taşıyıp taşımadığını tahmin edebilirsiniz

Eğer çocuğunuz,

Doğumdan 6 aylığa kadar: Beklenmedik yüksek bir sese karşı hareket ederek, ağlayarak ya da herhangi bir şekilde tepki vermiyorsa, gürültüde uyanmıyorsa, sesleri serbest olarak taklit etmiyorsa, sadece ses ile teskin edilemiyorsa, kafasını sizin sesinizin geldiği yöne çevirmiyorsa, 6 – 12 ay arasında: Sorulduğu zaman tanıdık bir nesneyi veya kimseyi gösteremiyorsa, saçma sapan sesleri hiç çıkarmadıysa, 12 aylıkken “el salla” veya “ellerini çırp” gibi basit ifadeleri anlamıyorsa,

18 ay – 2 yaş arasında: Yumuşak bir sesin geldiği yöne ilk çağırışta bakmıyorsa, çevredeki seslere karşı tepki göstermiyorsa, İlk çağrıya cevap vermiyorsa, Sese cevap vermiyorsa ve sesin nereden geldiğini bulamıyorsa, tanıdık kişiler veya nesneler için basit kelimeler kullanmaya başlamadıysa, kendi yaşıtlarının kullandığı sesleri veya dili kullanamıyorsa, televizyonu normal sesle dinlemiyorsa, anlamada ve kelime kullanmada sürekli bir gelişim göstermiyorsa, normalden daha fazla olarak işitme kaybı görülme riski vardır. Eğer çocuğunuzda bunlardan biri veya birkaçı varsa mutlaka bir kulak muayenesi ve işitme testi yaptırmalısınız. Bu test her yaşta, hatta doğumdan hemen sonra bile mümkündür. Bunların hiçbirisi çocuğunuzda söz konusu değilse ancak yine de şüpheleniyorsanız, bir işitme merkezine başvurup işitme testi yaptırabilirsiniz ya da bir konuşma uzmanına başvurup çocuğunuzun konuşmasını ve dil gelişimini inceletebilirsiniz. Eğer çocuğunuzda işitme kaybı yoksa, test yaptırmakla hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz. Ancak çocuğunuzda işitme kaybı varsa, teşhisin gecikmesi konuşma ve dil gelişimini etkileyeceğinden çocuğunuzda ömür boyu sürecek bir etki bırakacaktır.

İşitme Cihazına Alışırken Ne Gibi Problemlerle Karşılaşılabilir?
İşitme cihazını tanıyın. İşitme uzmanı, cihazı nasıl kullanacağınız ve bakımı nasıl yapacağınız konusunda bilgi verecektir. Bunun yanında, odyometrist yanınızdayken, cihazı takip çıkarın, sesi ayarlayın, temizlemeye çalışın, sol ve sağ cihazları ayırt edin ve pilleri çıkarıp takın. İşitme cihazı rahatsızlık verebilir. Uzmana, alışma süreci boyunca cihazın ne kadar süreyle takılması gerektiğini sorunuz. Bunun yanında işitme problemi yasadığınız durumlarda cihazı nasıl test edebileceğinizi ve çok yüksek veya alçak sesler olduğunda sesin nasıl yükseltilebileceğini veya programlamasının nasıl yapılabileceğini de mutlaka sorunuz. Kendi sesiniz çok yüksek gelebilir. Bu sorun yeni kullanıcılarda oldukça sık rastlanan bir sorundur. Uzman bunu düzeltebilir de düzeltmeyebilirde; şunu belirtmek gerekir ki hastaların çoğu buna zamanla alışmaktadırlar. İşitme cihazı uğuldama yapabilir. Bu sorun olduğunda, geribildirim (feed-back) olmaktadır, bunun nedeni işitme cihazının kulağa tam olarak oturmaması, kulak kiri veya sıvı kaçması olabilir. Ayarlamalar için uzmanı görmeniz gerekir.

İşitme Cihazınızı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

İşitme cihazının daha uzun ömürlü ve daha verimli çalışması için, cihazınızı nem ve terden koruyunuz. Cihazınızı kuru ve temiz tutunuz. Cihazınızın en büyük düşmanı sudur.

Cihazınızı duş alırken, denizde, abdest alırken, aşırı yağmurda ve benzeri durumlarda çıkartınız. Cihazınızı kesinlikle su ile başka bir sıvı temizleyiciyle veya alkolle temizlemeyiniz. Cihazınızı aşırı sıcak veya aşırı soğuktan koruyunuz. Cihazınızı asla saç kurutma makinesi veya mikro dalga fırında kurutmaya kalkışmayınız. Cihazınızı darbelerden koruyunuz. Her zaman taze pil kullanınız. Sızıntı yapmış pilleri kesinlikle kullanmayınız. Cihazınızı belirli periyotlarla satıcınıza götürüp genel bakımını yaptırınız. İşitme cihazınızı kendiniz tamir etmeye kalkışmayınız. Herhangi bir arıza halinde hemen uzman ile görüşünüz. İşitme Cihazınızı kullanırken saç spreyi veya diğer saç bakım ürünlerini kullanmayınız. Yedek pillerinizi ve ufak cihazları çocuklar ve ev hayvanlarından uzak tutunuz.

Neden Çift Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyız?


Ses dalgaları, sesin kaynağından çıktıkları anda kulak kepçesi tarafından dış kulağa iletilmek üzere toplanırlar. Buradan kulak kanalına ve kulak zarına ulaşırlar. Kulaklarımız mesajı beynimize ileterek yorumlanmasını sağlarlar. Sesleri doğru algılayıp doğru yorumlamak için iyi işiten “iki” kulağımızın olması gereklidir. İşitme kaybı olan insanların yarısından çoğunda iki taraflı İşitme kaybı vardır. Nasıl ki iyi görmek için iki gözümüzü kullanıyorsak ve nasıl ki gözlerimizle ilgili bir problem olduğunda çift camı gözlük kullanıyorsak, aynı şekilde çift taraflı İşitme kaybında da çift cihaz kullanılması gerekir. Çift taraflı İşitme cihazı kullanımı, kulak tarafından algılanan ses sinyallerinin niceliğini ve niteliğini arttırır.

Çift taraflı İşitme cihazı kullanımının kullanıcıya birçok faydası vardır:
Çift taraflı dinleme, hem normal hem de gürültülü ortamlarda konuşulan sözcükleri ayırt etme yeteneğinizi önemli ölçüde arttırır. Sessiz bir ortamda tek İşitme cihazı yeterli gibi görünebilir ancak gürültülü bir ortamda tek cihaz genelde yeterli olmaz. Çoğu kullanıcı böyle durumlarda cihazın sesini yükseltir, ancak cihazın sesinin yükseltilmesi seslerin daha net duyulmasını değil, sadece daha yüksek gelmesini sağlar. Çift taraflı cihaz kullanımı doğal yapıya daha yakın olduğu için kullanıcının ses kaynağını belirlemesine, yani sesin nereden geldiğini tayin etmesine yardımcı olur. Çift taraflı dinleme sayesinde gürültülü ortamlar ve grup sohbetleri gibi arka plan seslerin yoğunlukta olduğu durumlarda dahi daha iyi ses kalitesi ve dinleme konforu elde edersiniz. Çift taraflı cihaz kullanımında sesleri daha net işitirsiniz. Çift taraflı cihaz kullanımında sürekli tek kulağa yüklenmek zorunda kalmayacağınız için daha az yorulursunuz. Çift taraflı cihaz kullandığınız zaman denge sağlama konusunda hissedilir bir değişim yaşarsınız.

Bir cevap yazın