İŞİTME CİHAZI PİLLERİ VE KULLANIMI

işitme cihazı pili

İŞİTME CİHAZI PİLLERİ VE KULLANIMI

Günümüzde şarj edilebilir piller olsa da en yaygın olanlar tek kullanımlık çinko hava düğme  pillerdir. Pillerin iletkenliğini arttırmak için az miktarda da olsa cıva kullanıldı. Ancak civa sağlığa zararlı olduğu için günümüzde çinko hava olarak üretilmektedir. Çinko hava piller oksijenle temas ettiği anda aktif hale gelmektedir, bundan dolayı fabrika üretim sırasında etiketle mühürlenir. Kullanıcı etiketi çıkardıktan sonra 1-2 dakika kadar beklerse piller oksijenle temas edince kendini sarj eder ve daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Pilleri oda sıcaklığında karanlık bir ortamda muhafaza edebiliriz. Ortamdaki sıcaklık azaldıkça pilin voltajı düşeceği için işitme cihazı pili ömrü kısalır. Bundan dolayı buzdolabında veya nemli bir ortamda bırakmamalıyız.
İşitme cihazı pilleri, kullanılan cihazın boyutuna göre farklılık gösterir. Bunda hastanın işitme kaybı etkilidir. İleri derecede işitme kaybı olan bir hastanın güçlü bir hoparlöre ve güçlü bir güç kaynağına ihitiyacı olduğu için büyük piller kullanılır. İşitme cihazları için kullanılan pil çeşidi 4 tanedir. Bunlar büyükten küçüğe doğru sıralarsak ; 675 nolu pil, 13 nolu pil, 312 nolu pil ve 10 nolu pillerdir. Aynı zamanda sayıları unutanlar için kolay olsun diye renklerle de pillerini alabilirler. Kullanım süreleri ve renkleri aşağıdaki gibidir:

işitme cihazı pili
işitme cihazı pili

Bir cevap yazın